Процес створення органів самоорганізації населення. На допомогу територіальним громадам.Практичний посібник , розроблений Кіровоградською обласною радою та Кіровоградською обласною асоціацією органів місцевого самоврядування

Практичний посібник

про Порядок створення та легалізації

органів самоорганізації населення

на території Кіровоградської області


м. Кіровоград

2013

Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та

культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Стаття 143 Конституції України

Підготовлений відділом інформаційно-аналітичної роботи та

взаємодії органами місцевого самоврядування виконавчого апарату

Кіровоградської обласної ради, 2013 рік

ВСТУП

Конституція України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначили первинним суб'єктом місцевого самоврядування територіальну громаду й гарантували "право та реальну здатність територіальній громаді самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення". Ці акти передбачають нові механізми участі громади у вирішенні місцевих проблем. В першу чергу це місцеві ініціативи, громадські слухання, місцеві референдуми, загальні збори та органи самоорганізації населення.

Досвід свідчить, що у багатьох країнах громадянський діалог між місцевою владою, громадськими організаціями та громадянами вносить значний вклад у вирішення таких проблем, як безробіття, забруднення навколишнього середовища, зниження рівня комунального обслуговування, соціальна сфера, загальне пониження рівня життя, тощо.

Чимало місцевих проблем також можна вирішити не чекаючи на допомогу адміністративної влади. Це благоустрій дворів та вулиць, працевлаштування, соціальний патронат, екологія і т.д. Тут потрібна лише добра воля і дія активу громади та підтримка громадських ініціатив з боку місцевої влади.

Органи самоорганізації населення – важлива ланка розвитку та становлення демократичних засад суспільного устрою. Формально, в Україні існує реальна законодавча база та практика створення та функціонування органів самоорганізації населення на різних рівнях. Однак в сільській місцевості такі організаційні утворення не отримали належного поширення, й досі вони не займають належного місця в забезпеченні розвитку села. Проаналізувавши передумови, суб’єктивні та об’єктивні чинники, що стримують розвиток органів самоорганізації населення на селі Кіровоградська обласна рада вирішила активізувати цю справу.

В цьому практичному посібнику відображено результати системного дослідження та значної організаційної, методичної та консультаційної роботи, яку Кіровоградська обласна рада проводили в районах Кіровоградської області. Детальне вивчення реальної ситуації в кожному селі, виявлення найважливіших проблем місцевого розвитку, роз’яснювальна робота, соціологічні дослідження, проведення зустрічей, сільських сходів та зборів населення - ось неповний перелік заходів, що здійснюються в селах області.

Як відомо, організація – група людей, які координовано і впорядковано співпрацюють з метою досягнення певної мети. Організація немислима без лідера, і такими лідерами є обрані голови сільських комітетів. Їх, ми за незабутою українською традицією назвали старостами. Для них, сільських старост, працівників сільських комітетів, сільських рад, інших органів місцевого самоврядування насамперед призначене це видання. Воно буде корисне для науковців, практиків, журналістів та політичних діячів.

1. ПОРЯДОК СТВОРЕННЯ СІЛЬСЬКИХ КОМІТЕТІВ

Порядок створення сільських комітетів є досить складним, він врегульований Законом України "Про органи самоорганізації населення", Положенням про загальні збори громадян за місцем проживання в Україні, затвердженим постановою Верховної Ради України від 17 грудня 1993 року та іншими нормативними актами відповідних місцевих рад.

Ця процедура передбачає три послідовні стадії (етапи) діяльності жителів території села, а також сільських рад, їх виконавчих органів тощо. Перший етап – ініціювання створення сільського комітету;

Другий етап – регламентація установчих питань діяльності сільського комітету;

Третій етап – легалізація сільського комітету, який не потребує розробки додаткових документів.

Перший етап:

1.Власне процес ініціювання створення сільського комітету жителями відповідної громади.

2. Проведення загальних зборів (конференції) по ініціюванню створення сільського комітету.

3. Підготовка відповідних документів для подання в місцеву раду для надання дозволу на створення сільського комітету:

- Протокол зборів (конференції) по ініціюванню створення сільського комітету (зразок 1).

- В разі проведення конференції подається додатково протокол зборів жителів (за місцем проживання) по обранню представників на конференцію

щодо ініціювання створення сільського комітету(зразок 2).

- Список учасників зборів жителів за місцем проживання (зразок 3).

- Заява ініціативної групи у місцеву раду для вирішення питання про надання дозволу на створення сільського комітету (зразок 4).

4. Надання місцевою радою дозволу на створення сільського комітету

(зазначається в рішенні місцевої ради) (зразок 5).

Другий етап:

1.Проведення загальних зборів по вибору керівного складу сільського комітету, Положення сільського комітету, визначення уповноважених представників для проведення легалізації сільського комітету.

2. Для реалізації третього етапу готуються наступні документи:

- Протокол зборів (конференції) жителів (делегатів) за місцем проживання по обранню керівного складу, затвердженню Положення про сільський комітет і визначення уповноважених представників для проведення легалізації сільського комітету (зразок 6).

- В разі проведення конференції подається додатково протокол зборів жителів (за місцем проживання) по обранню представників на конференцію по обранню керівного складу, затвердженню Положення про сільський комітет і визначення уповноважених представників для проведення легалізації сільського комітету (за аналогією зразок 2).

 

- Список учасників зборів жителів за місцем проживання (зразок 3).

- Положення про сільський комітет, затверджене на загальних зборах жителів за місцем проживання (зразок 7).

- Відомості про керівний склад сільського комітету (зразок 8).

3. У разі вирішення питання про створення сільського комітету без створення юридичної особи готується Повідомлення про заснування сільського комітету (зразок 9).

Третій етап:

1. Легалізація сільського комітету, яка включає в себе:

а) реєстрація у виконкомі сільської ради

Для проведення легалізації уповноважені загальними зборами громадян за місцем проживання представники подають до виконкому сільської ради наступні документи:

- Заява про реєстрацію сільського комітету (зразок 10).

- копія рішення місцевої ради про надання дозволу на створення сільського комітету (зразок 5).

- Протокол зборів жителів за місцем проживання по обранню керівного складу, затвердженню Положення про сільський комітет і визначення уповноважених представників для проведення легалізації сільського комітету (зразок 6).

- Положення про сільський комітет, затверджене на загальних зборах жителів за місцем проживання (зразок 7).

- Відомості про керівний склад сільського комітету (зразок 8).

Після перевірки відповідних документів виконком сільської ради виносить рішення про створення сільського комітету і видає Свідоцтво про реєстрацію сільського комітету (зразок 11).

б) реєстрація в органах виконавчої влади (додаток 3).

1.1 Ініціювання створення сільського комітету

Загальна процедура ініціювання створення сільського комітету характеризується такими принциповими моментами: по-перше, ініціювання створення сільського комітету здійснюється жителями відповідної території на зборах (конференції) жителів за місцем проживання;

по-друге, інтереси учасників зборів (конференції) у сільській раді при розгляді нею питання щодо надання дозволу на створення сільського комітету представляє ініціативна група, члени якої обираються на зборах (конференції).

У Законі України "Про органи самоорганізації населення" процедура скликання та проведення зборів (конференції) жителів за місцем проживання, на яких приймається рішення щодо ініціювання створення органу самоорганізації населення, не регламентується. Тому в подібних випадках слід керуватися нормами інших актів, зокрема, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Положення про порядок проведення зборів за місцем проживання громадян.

Аналіз зазначених актів дозволяє зробити такі висновки щодо правової регламентації порядку скликання та проведення зборів (конференції) жителів з приводу ініціювання створення сільського комітету:

а) збори жителів з приводу ініціювання створення сільського комітету скликає сільський голова за пропозицією не менш як третини від загальної кількості громадян, які проживають на відповідній території (п.11 частини 2 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"; ст. 8 Положення про порядок проведення зборів за місцем проживання громадян);

б) у випадках, коли скликання зборів пов'язане з певними організаційними складнощами, можуть скликатися конференції представників жителів села, норми представництва на якій визначає сільська рада;

в) збори (конференції) жителів за місцем проживання правомочні приймати рішення про ініціювання створення сільського комітету за умови якщо в них брало участь (було представлено) не менше половини жителів відповідної території, які мають право голосу;

г) рішення про скликання зборів (конференції) доводиться до відома жителів, які проживають на відповідній території, не пізніш як за 7 днів до їх проведення із зазначенням часу скликання, місця проведення зборів (конференції), питання щодо ініціювання створення сільського комітету, яке передбачається внести на їх обговорення;

г) збори (конференцію) відкриває і веде сільський голова або його заступник;

д) для ведення протоколу зборів (конференції) обирається секретар зборів (конференції) та можуть обиратися президія і лічильна комісія зборів (конференції);

е) рішення зборів (конференції) про ініціювання створення сільського комітету підписується головою і секретарем зборів(конференції);

є) за результатами зборів (конференції) складається протокол, який підписується головою і секретарем зборів(конференції). Закон України "Про органи самоорганізації населення" визначає умови правомочності рішень зборів (конференції) щодо ініціювання створення органу самоорганізації населення: необхідно, щоб за це рішення проголосувала більшість учасників зборів (конференції). При цьому враховуються лише ті жителі (їх представники), які були присутні на зборах (конференції).

Рішення зборів (конференції) приймається відкритим або таємним голосуванням. При цьому спосіб голосування визначається безпосередньо зборами (конференцією).

1.2 Надання дозволу на створення сільського комітету

Закон України "Про органи самоорганізації населення" (частина 1 статті 9 Закону) визначає коло суб'єктів права звернення для надання дозволу на створення сільського комітету. До них, зокрема, відносяться ініціативна група, обрана зборами (конференцією) жителів за місцем проживання.

Дозвіл на створення сільського комітету надається сільською радою.

Закон передбачає, що питання про надання дозволу на створення сільського комітету має бути розглянуте на найближчому засіданні ради, що, в свою чергу, забезпечує оперативну реалізацію волевиявлення жителів відповідної території. При цьому на засіданні ради мають право бути присутніми члени ініціативної групи зборів (конференції) жителів за місцем проживання, що надає можливість аргументувати доцільність і необхідність створення сільського комітету.

У рішенні ради про надання дозволу на створення сільського комітету обов'язково зазначаються такі атрибути:

- назва сільського комітету;

- основні напрями його діяльності;

- повноваження сільського комітету та умови їх здійснення;

- територія, в межах якої має діяти сільський комітет.

Зазначені положення мають бути враховані при розробці Положення про цей орган.

Рішення сільської ради про надання дозволу на створення сільського комітету доводиться до відома жителів у порядку, визначеному регламентом або іншим рішенням ради.

Єдиною підставою відмови у наданні дозволу на створення сільського комітету є порушення передбачених законом вимог щодо процедури ініціювання створення органу самоорганізації населення і, відповідно, мотивація відмови за будь-якими іншими підставами є незаконною.

Рішення сільської ради про відмову у наданні дозволу на створення сільського комітету на підставах, не передбачених Законом України "Про органи самоорганізації населення", може бути оскаржене у порядку, визначеному Кодексом Адміністративного судочинства України (КАСУ).

1.3 Порядок обрання органу сільського комітету

Правові основи формування сільського комітету визначаються Законом України "Про органи самоорганізації населення" в якому, по-перше, встановлено порядок обрання органу самоорганізації населення (він обирається зборами (конференцією) жителів за місцем проживання); по-друге, закріплюються принципи виборчого права при виборах органу самоорганізації населення (загальне, рівне виборче право при таємному голосуванні); по-третє, встановлюється порядок визначення загального складу органу самоорганізації населення (відповідне рішення приймається зборами (конференцією) жителів за місцем проживання).

При цьому принцип загального виборчого права означає, що у виборах сільського комітету мають право брати участь всі жителі (як громадяни України, так й іноземці та особи без громадянства), які на законних підставах проживають на відповідній території за виключенням осіб, що не досягли вісімнадцяти років та яких визнано судом недієздатними.

Законними підставами проживання жителів на відповідній території визнається їхня реєстрація за адресою проживання в межах цієї території.

Передбачений Законом вісімнадцятирічний вік жителя має бути підтверджений відповідними документами паспортом громадянина України, свідоцтвом про народження тощо.

1.4 Склад сільського комітету

До складу сільського комітету входять:

- керівник (сільський староста );

- заступник керівника (заступники);

- секретар;

- інші члени, кількість яких визначається загальними зборами (конференцією) жителів за місцем проживання.

Закон України "Про органи самоорганізації населення" визначає умови, за яких особи вважаються обраними до сільського комітету: необхідно, щоб вони одержали більше половини голосів учасників зборів (конференції} жителів за місцем проживання.

Підрахунок голосів здійснює президія зборів (конференції) або, як правило лічильна комісія, яка й встановлює результати виборів, а відповідний протокол (додатки 12-13) лічильної комісії підлягає затвердженню зборами (конференцією).

Члени сільського комітету можуть бути достроково відкликані за рішенням зборів (конференції) жителів за місцем проживання, що утворили даний орган.

Порядок відкликання такий самий, як і порядок обрання, тобто відкликання здійснюється на зборах (конференції) жителів за місцем проживання шляхом голосування з дотриманням принципів загального та рівного виборчого права при таємному голосуванні.

Переобрання сільського комітету, обрання окремих його членів замість вибулих чи зміна кількісного складу сільського комітету здійснюється зборами (конференцією) жителів за місцем проживання в такому порядку, як і його обрання.

Члени сільського комітету, як правило, виконують свої обов'язки на громадських засадах, тобто без оплати праці, а конкретні права обов'язки членів комітету визначаються в Положенні про нього.

Керівник сільського комітету працює в ньому на громадських засадах або (за рішенням зборів (конференції) жителів за місцем проживання) на постійній основі. В останньому випадку він отримує заробітну плату за рахунок коштів, переданих сільською радою з місцевого бюджету сільському комітету.

Початок та припинення повноважень керівника (сільського старости) пов'язані з терміном повноважень органу. Так, повноваження керівника (сільського старости) починаються одночасно з повноваженнями сільського комітету (тобто після його легалізації) і, відповідно, з припиненням повноважень комітету припиняються і повноваження його керівника.

Керівник (сільський староста) сільського комітету:

- організовує роботу цього органу;

- скликає і проводить його засідання;

- організовує виконання рішень сільського комітету;

- є розпорядником коштів, підписує рішення та інші документи сільського комітету;

 Назва посади “сільський староста” не є обов’язковою, однак відповідає історичним традиціям сільських громад, і може бути рекомендована для прийняття.

- представляє цей орган у відносинах з фізичними і юридичними особами;

- виконує доручення сільського комітету;

- здійснює інші повноваження, визначені законами України та Положенням про орган самоорганізації населення.

Секретар сільського комітету:

- організовує підготовку засідання сільського комітету та питань, що виносяться на його розгляд;

- забезпечує ведення діловодства;

- забезпечує своєчасне доведення до відповідних підприємств, установ та організацій і фізичних осіб рішень сільського комітету;

- контролює виконання рішень сільського комітету;

- виконує інші, передбачені Положенням, обов'язки.

1.5 Термін повноважень сільського комітету

Закон України "Про органи самоорганізації населення" встановлює загальне правило, згідно з яким строк повноважень сільського комітету обмежується строком повноважень сільської ради, що дала дозвіл на його створення.

Таке обмеження пов'язане з тим, що повноваження сільського комітету носять похідний від повноважень сільської ради характер, внаслідок чого закінчення строку повноважень ради тягне за собою закінчення строку повноважень і сільського комітету (передусім це стосується делегованих повноважень), дозвіл на створення якого надала ця рада.

При цьому необхідно звернути увагу на дві обставини:

по-перше, Закон не передбачає припинення повноважень органу місцевого самоврядування у разі проведення дострокових виборів депутатів відповідної ради. Це означає, що чергове переобрання органу місцевого самоврядування необхідно проводити після чергових місцевих виборів, і строк їх повноважень становить чотири роки;

по-друге, Закон припускає можливість встановлення (за рішенням відповідної ради) іншого строку повноважень органу місцевого самоврядування (меншого, ніж строк повноважень ради, наприклад, два роки). Зменшення строку повноважень органу місцевого самоврядування може на практиці забезпечити залучення до його роботи більш широке коло жителів відповідної території, оскільки перевибори практично завжди супроводжуються повним чи частковим оновленням складу сільського комітету.

1.6 Затвердження Положення про сільський комітет

Правовий статус кожного окремо взятого сільського комітету має встановлюватись положенням про цей орган, наявність якого необхідною умовою його реєстрації.

Розробка проекту Положення про орган самоорганізації населення покладається, правило, на ініціативну групу. Положення розробляється з урахуванням норм Конституції та законів України, Статуту територіальної громади, Типового положення про орган самоорганізації населення (у разі його прийняття відповідною радою) та інших актів локальної нормотворчості, а також рішення сільської ради про надання дозволу на створення сільського комітету, інших рішень ради, в яких визначаються повноваження, якими наділяється відповідний сільський комітет.

У Законі України "Про органи самоорганізації населення" визначається порядок затвердження Положення про орган самоорганізації населення –зборами (конференцією) жителів відповідної території. При цьому в Законі конкретизується, на яких саме зборах (конференції): на яких обирається орган самоорганізації населення, чи необхідно скликати для цього інші збори (конференцію), що мають передувати в часі обранню органу, оскільки в Положенні визначено його чисельний склад, права та обов'язки членів органу самоорганізації тощо.

На практиці Положення про сільський комітет затверджується на тих самих зборах (конференції), на яких він обирається, що цілком обґрунтовано, враховуючи організаційні труднощі, з якими стикається скликання зборів (конференції) жителів за місцем проживання.

Крім того, на цих же зборах (конференції) вирішується питання щодо визначення представників зборів (конференції), які уповноважуються подати заяву до реєструючого органу для реєстрації сільського комітету (у разі, якщо комітет згідно з Положенням про нього підлягає реєстрації).

Організаційну та методичну допомогу у розробці Положення про орган самоорганізації населення надає сільська рада та її виконавчі органи, з цією метою вона затверджує Типове положення про орган самоорганізації населення, яке має рекомендаційний характер і може бути використане як своєрідний зразок при підготовці Положення про сільський комітет.

Закон України "Про органи самоорганізації населення" встановлює перелік необхідних відомостей, що мають бути викладені в Положенні про орган самоорганізації населення. До них відносяться:

 назва та юридична адреса органу самоорганізації населення;

 основні завдання та напрями діяльності органу самоорганізації населення;

 права і обов'язки членів органу самоорганізації населення;

 територія, у межах якої діє орган самоорганізації населення;

 строк повноважень органу самоорганізації населення та порядок їх дострокового припинення;

 порядок використання коштів та іншого майна, порядок звітності;

 порядок припинення діяльності органу самоорганізації населення.

Цей перелік не є вичерпним, Закон допускає можливість включення до Положення інших питань, пов'язаних з діяльністю сільського комітету, і їхнє відображення в Положенні не може вважатися підставою для відмови у реєстрації сільського комітету. Зокрема, в Положенні доцільно визначити територію та юридичний статус сільського комітету, його чисельний склад, матеріальну та фінансову основи діяльності, структуру органів управління, форми та підстави відповідальності членів органу, власні повноваження органу, порядок прийняття ним рішень, організаційні форми роботи органу, спосіб його легалізації, порядок внесення змін до Положення тощо.

Контроль за дотриманням сільським комітетом Положення покладається на сільську раду та її виконавчий орган, який здійснив реєстрацію сільського комітету.

Проте це не виключає участі жителів відповідної території у здійснені такого контролю. У разі встановлення жителями фактів порушення сільським комітетом Положення вони можуть сповістити про це сільську раду та її виконавчий комітет або ініціювати питання про дострокове припинення повноважень органу (його переобрання).

1.7 Легалізація сільського комітету

Під легалізацією треба розуміти надання дозволу на діяльність певної організації, її узаконення. Легалізація сільського комітету є обов'язковою і виступає необхідною передумовою набуття ним право і дієздатності. Іншими словами, лише після легалізації сільський комітет може вступати у правовідносини з сільською радою та іншими суб'єктами правовідносин, починає здійснювати надані йому повноваження. У Законі України "Про органи самоорганізації населення" визначаються два можливих способи легалізації органу самоорганізації населення: реєстрація та повідомлення про заснування, що відрізняються юридичними наслідками. Так, наслідком реєстрації є набуття органом самоорганізації населення статусу юридичної особи, внаслідок чого він наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, бути позивачем і відповідачем у суді, господарському або в третейському суді.

Спосіб легалізації сільського комітету має бути визначений в окремому Положенні про порядок легалізації громадських об’єднань та органів самоорганізації населення.

Реєстрацію сільських комітетів віднесено до відання виконавчих комітетів тих сільських рад, що надали дозвіл на їхнє створення.

Регламентуючи порядок реєстрації сільського комітету, по-перше, визначається, хто може звертатися до реєструючого органу; друге, встановлюється перелік документів, необхідних для реєстрації.

Так, заяву про реєстрацію сільського комітету до виконавчого комітету подають представники жителів за місцем проживання, уповноважені зборами (конференцією), на яких було затверджено Положення про цей орган, як правило, це керівник (сільський староста) та інші визначені зборами (конференцією) члени сільського комітету.

Перелік документів, необхідних для реєстрації, що передбачені в Законі є вичерпним, він включає:

1) заяву про реєстрацію;

2) копію рішення сільської ради про надання дозволу на створення сільського комітету;

3) протокол зборів (конференції) жителів за місцем проживання з рішенням про обрання членів сільського комітету та його персональний склад, про затвердження Положення, про обрання уповноважених представників для проведення реєстрації сільського комітету;

4) Положення, затверджене зборами (конференцією) жителів за місцем проживання, – у двох примірниках;

5) персональний склад членів сільського комітету із зазначенням прізвищ, імені, та по батькові, року народження, місця проживання.

Таким чином, реєструючий орган не може відмовити у реєстрації на підставі відсутності документів, не передбачених в цьому переліку.

Водночас відсутність будь-якого документу з цього переліку або їх неналежне оформлення можуть бути підставою для призначення необхідних перевірок. В останньому випадку реєструючий орган може вимагати необхідні для перевірки матеріали та документи.

У Законі визначається термін – один місяць з дня подання всіх необхідних документів, протягом якого реєструючий орган має розглянути заяву про реєстрацію органу самоорганізації населення.

Якщо в окремих документах реєструючий орган виявив неточності або вони були неналежним чином оформлені, то місячний термін, необхідний для реєстрації органу самоорганізації населення, починається з того дня, коли в документи були внесені необхідні виправлення.

Реєструючий орган може проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих на реєстрацію документах. Закон не передбачає підстав, за наявності яких можуть бути проведені перевірки. На практиці це можуть бути, зокрема, неточності в протоколах зборів (конференції) жителів за місцем проживання з рішеннями про обрання членів сільського комітету та його персональний склад, про затвердження Положення, про обрання уповноважених представників для проведення реєстрації сільського комітету, неналежне оформлення Положення сільський комітет тощо.

В місячний строк після подання всіх необхідних для реєстрації сільського комітету документів реєструючий орган приймає одне з двох рішень: про його реєстрацію або про відмову в реєстрації.

Реєструючий орган може відмовити у реєстрації сільського комітету за наявності лише однієї підстави – це порушення Конституції України, законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про органи самоорганізації населення" та інших нормативно-правових актів, у тому числі й актів локальної нормотворчості.

Прийняття реєструючим органом рішення про відмову у реєстрації сільського комітету за іншими підставами (наприклад відсутність всіх необхідних документів чи окремих відомостей в цих документах, неточності в документах тощо) є незаконним. У подібних випадках реєструючий орган може прийняти рішення про проведення необхідних перевірок.

Порядок повідомлення реєструючим органом про результати розгляду заяви про реєстрацію сільського комітету передбачає:

по-перше, що таке повідомлення має бути здійснене в десятиденний строк з дня прийняття рішення про реєстрацію або про відмову від реєстрації сільського комітету;

по-друге, що про прийняте ним рішення реєструючий орган має повідомити уповноважених зборами (конференцією) жителів за місцем проживання представників, які подали заяву про реєстрацію сільського комітету. Рішення реєструючого органу про відмову у реєстрації сільського комітету оскаржується в судовому порядку.

Підставою звернення до суду в даному випадку може бути не обґрунтована відмова у наданні дозволу на створення сільського комітету або відмова наданні дозволу за підставами, не передбаченими Законом України "Про орган самоорганізації населення".

Скаргу на рішення реєструючого органу уповноважені зборами (конференцією) жителів за місцем проживання їх представники подають до місцевого суду за місцезнаходженням реєструючого органу у двомісячний строк з дня отримання ними повідомлення щодо рішення реєструючого органу про відмову у реєстрації органу самоорганізації населення.

Після реєстрації сільського комітету уповноваженим представникам видається оригінал свідоцтва про реєстрацію сільського комітету (встановленого зразка) з трьома його копіями, а також повертається один примірник поданого ними Положення про сільський комітет, затвердженого органом, який здійснює легалізацію.

Легалізація органу самоорганізації можна здійснити шляхом повідомлення про заснування.

Сільські комітети можуть легалізувати своє заснування шляхом письмового повідомлення відповідно до виконавчого комітету сільської ради.

Порядок легалізації сільського комітету в такий спосіб передбачає направлення письмового повідомлення до виконавчого комітету сільської.

Закон не визначає коло осіб, які подають такі повідомлення, форму подання (поштою чи особисто). На практиці письмові повідомлення про заснування сільського комітету подає до виконавчого комітету його керівник (сільський староста), або інша особа, уповноважена зборами (конференцією) за місцем проживання) особисто.

До повідомлення про заснування додаються:

- протокол зборів (конференції) жителів за місцем проживання з рішенням про обрання членів сільського комітету і його персональний склад;

- копія Положення про сільський комітет, що затверджене зборами (конференцією) жителів за місцем проживання.

Для уніфікації процедури здійснення легалізації сільських комітетів виконавчий комітет сільської ради може затвердити відповідні методичні рекомендації.

2. ПОВНОВАЖЕННЯ СІЛЬСЬКИХ КОМІТЕТІВ

Закон України "Про органи самоорганізації населення", регулюючи питання, пов'язані з повноваженнями органу місцевого самоврядування, виходить з наявності в їхній структурі власних та делегованих повноважень.

При цьому до власних повноважень Закон відносить такі, що були надані відповідно до Конституції та законів України сільською радою сільському комітету під час його утворення, а до делегованих – повноваження сільської ради, якими вона додатково наділяє сільський комітет.

Такий поділ повноважень на дві групи зроблено в Законі з метою забезпечити можливість оперативного наділення сільського комітету тими чи іншими повноваженнями без внесення відповідних змін до Положення про орган.

Обсяг власних повноважень та умови їх здійснення визначаються в рішенні сільської ради про надання дозволу на створення сільського комітету.

Перелік власних повноважень визначений в статті 14 Закону України „Про органи самоорганізації населення”. Цей перелік визначений в Законі як вичерпний, тобто сільські ради не можуть наділяти їх іншими власними повноваженнями. Водночас чинне законодавство передбачає можливість наділення сільських комітетів і такими повноваженнями, які не передбачені в цьому Законі, але які також можуть бути віднесені до власних повноважень сільських комітетів.

Так, наприклад, Закон України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (частина 3 ст.19) до відання органів самоорганізації відносить подання на розгляд місцевої ради або її виконавчого комітету пропозицій щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії.

Згідно зі ст.16 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" органи самоорганізації населення наділяються правом вимагати проведення звіту депутата місцевої ради.

Практичного значення набуває питання – з якого часу сільський комітет набуває власних повноважень. Закон пов'язує це з днем легалізації сільського комітету. Так, якщо легалізацію зроблено шляхом реєстрації, то сільський комітет набуває власних повноважень з дня прийняття реєструючим органом рішення про його реєстрацію.

У разі легалізації сільського комітету шляхом повідомлення і заснування, початок його повноважень пов'язується з днем направлення письмового повідомлення до відповідного виконавчого комітету сільської селищної ради.

Чітке визначення часу набуття власних повноважень сільським комітетом має принципове значення, оскільки дозволяє встановити момент, починаючи з якого він набуває правоздатності, може здійснювати свої повноваження.

Сільський комітет, як правило, не може бути позбавлений власних повноважень до припинення його діяльності в установленому законом порядку, крім випадків, передбачених Законом.

Наділення сільського комітету власними повноваженнями супроводжуються одночасною передачею йому відповідною місцевою радою коштів, а також матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх реалізації.

При цьому кошти та майно передаються сільському комітету не у власність, а в оперативне управління, вони можуть бути використані лише на цілі та в межах, визначених тією місцевою радою, яка їх передала. Відповідна рада здійснює також і контроль за використанням переданих органу самоорганізації населення коштів та інших ресурсів.

До делегованих Закон відносить повноваження сільської ради, якими вона додатково наділяє сільський комітет.

Додатково – це означає, що делегованими повноваженнями сільський комітет наділяється лише після надання дозволу на його створення та після того, як орган буде легалізований. Відповідно делеговані повноваження не включаються до Положення про сільський комітет, а їхній перелік визначається в окремому рішенні сільської ради.

При вирішенні питання щодо наділення сільського комітету делегованими повноваженнями слід враховувати такі обставини:

- по-перше, делегованими повноваженнями сільський комітет наділяється лише тією радою, яка надала дозвіл на його створення. Це, наприклад, означає, що районна рада не може наділяти делегованими повноваженнями сільський комітет, якщо дозвіл на його створення надала сільська рада;

- по-друге, делегованими повноваженнями сільський комітет наділяється сільською радою лише за його згодою;

- по-третє, делеговані повноваження сільського комітету являють собою частину повноважень відповідної сільської ради, а правом здійснювати їх він наділяється відповідною радою на строковий термін (до закінчення повноважень сільської ради або на інший, визначений радою, строк);

- по-четверте, сільський комітет наділяється відповідною сільською радою делегованими повноваженнями з одночасною передачею йому додаткових коштів, а також матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для здійснення цих повноважень;

- по-п'яте, контроль за виконанням сільським комітетом делегованих повноважень здійснює та сільська рада, яка наділила його цими повноваженнями (тобто рада, яка дала згоду на створення сільського комітету).

Сільська рада не може делегувати сільському комітету повноваження, віднесені законами України до її виключної компетенції.

Перелік цих повноважень встановлено в ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Закон передбачає можливість дострокового позбавлення сільського комітету делегованих йому повноважень. При цьому рішення про позбавлення сільського комітету делегованих йому повноважень приймає сільська рада, яка делегувала ці повноваження у таких випадках:

а) виходячи з недоцільності децентралізації цих повноважень, наприклад, при низькій ефективності їх реалізації сільським комітетом;

б) у разі їх неналежного виконання сільським комітетом, наприклад, коли у зв'язку з їх реалізацією сільський комітет приймає рішення, що суперечать Конституції і законам України, актам законодавства, положенню про цей орган та іншим рішенням ради, її виконавчого органу, розпорядженням сільського голови ради, а також рішенням зборів (конференції) жителів за місцем проживання, місцевого референдуму, може бути підставою для припинення діяльності органу самоорганізації населення або позбавлення його повноважень (частина 2 ст. 28 цього Закону).

Сільський комітет може припинити виконання делегованих йому повноважень не лише у разі позбавлення його цих повноважень, а й у разі, коли вони виключаються з числа делегованих.

Виключення повноважень з числа делегованих слід відрізняти від позбавлення делегованих повноважень у зв'язку з такими обставинами:

по-перше, підставами позбавлення сільського комітету делегованих йому повноважень є недоцільність їх децентралізації або їхнє неналежне виконання, в той час як підставою їх виключення з числа делегованих і незабезпечення фінансами і майном рішення місцевої ради про наділення ними органу самоорганізації населення;

по-друге, ініціатором позбавлення органу самоорганізації населення делегованих йому повноважень виступає відповідна місцева рада, а ініціатором виключення з числа делегованих виступають збори (конференція) жителів місцем проживання, на яких обирався цей орган.

3. ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНІ ОСНОВИ ДІЯЛЬНОСТІ СІЛЬСЬКОГО КОМІТЕТУ

Під фінансовою основою органу самоорганізації населення в законодавстві вживається також термін “фінансова основа діяльності органу самоорганізації населення” у значенні, яке, на думку авторів, тотожне терміну “фінансова основа органу самоорганізації населення” маються на увазі найважливіші принципи, що визначають структуру, порядок і процедуру формування, розподілення та використання коштів органу самоорганізації населення.

Джерела формування коштів сільського комітету можна поділити на дві групи:

1) бюджет місцевого самоврядування;

2) позабюджетні джерела.

З бюджету місцевого самоврядування сільський комітет отримує кошти, які надаються йому відповідною сільською радою для здійснення наданих власних та делегованих повноважень. Ці кошти мають цільове призначення і не можуть бути використані сільським комітетом для фінансування діяльності, що не пов'язана з виконанням власних та делегованих повноважень. Порушення цієї вимоги може стати підставою для дострокового припинення діяльності сільського комітету або для припинення його повноважень.

При визначенні розміру коштів, що надаються сільському комітету з бюджету місцевого самоврядування, необхідно керуватися принципом достатності, згідно з яким вони мають бути достатніми для забезпечення здійснення власних та делегованих повноважень.

У разі порушення цього принципу, збори (конференція) жителів відповідної території можуть прийняти рішення про виключення фінансово не забезпеченого повноваження з переліку власних повноважень сільського комітету (шляхом внесення відповідних змін до Положення) або можуть ініціювати питання про виключення відповідною радою цього повноваження з числа делегованих сільському комітету.

З позабюджетних джерел сільський комітет отримує кошти у вигляді добровільних внесків фізичних і юридичних осіб та інших надходжень, не заборонених законодавством.

Добровільні внески фізичних і юридичних осіб, як один з видів фінансової основи діяльності сільського комітету, можуть здійснюватися у формі добровільного безкорисливого пожертвування фізичними та юридичними особами у наданні сільським комітетам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги. Така допомога може здійснюватися як:

 добровільна безкорислива діяльність фізичних осіб у матеріальній, фінансовій та іншій підтримці сільського комітету (меценатство);

 добровільна безприбуткова участь фізичних та юридичних осіб у матеріальній підтримці благодійної діяльності щодо сільського комітету з метою популяризації винятково свого імені (назви), торгової марки, спонсорство.

Згідно із Законом України "Про благодійництво та благодійні організації" добровільні внески фізичних та юридичних осіб на баланс сільського комітету можуть здійснюватися не забороненими законодавством заходами, саме у таких формах, як:

 одноразова фінансова чи матеріальна допомога;

 систематична фінансова чи матеріальна допомога;

 фінансування конкретних цільових програм;

 допомога на основі договорів (контрактів) про благодійну діяльність;

 дарування або дозвіл на безоплатне (пільгове) використання об'єктів власності;

 дозвіл на використання своєї назви, емблеми, символів;

 надання безпосередньо допомоги особистою працею, послугами чи передачею результатів особистої творчої діяльності;

 прийняття на себе витрат з безоплатного, повного або часткового тримання об'єктів благодійництва.

Що стосується інших надходжень, то можливості сільського комітету отримати їх є досить обмеженими. Так, на відміну від, наприклад, комунальних підприємств, яким майно передається на праві повного господарського відання і які можуть отримувати кошти за рахунок його відчуження, сільським комітетам майно, необхідне для виконання і повноважень, передається сільською радою в оперативне управління, що унеможливлює отримання коштів від його відчуження. Сільські комітети не можуть також створювати підприємства (це питання не передбачено в переліку їх власних повноважень та не може бути делеговане їм сільською радою, оскільки віднесено до виключних повноважень рад) і отримувати частку їх прибутку тощо. Прикладом "інших надходжень" можуть слугувати кошти, отримані від відчуження майна, подарованого сільському комітету фізичними та юридичними особами.

Кошти, отримані з позабюджетних джерел, сільський комітет використовує на потреби, які можуть бути як пов'язані, так і безпосередньо не пов'язані з виконанням наданих їм радою повноважень. Наприклад, утворення цільових фондів (зокрема, фонду соціального забезпечення жителів території), навчання членів сільського комітету, сплата членських внесків (у разі його асоціації чи іншого добровільного об'єднання органів самоорганізації населення) тощо.

Особливість принципу фінансової самостійності стосовно органу сільського комітету полягає у тому, що фінансові ресурси, отримані з бюджету місцевого самоврядування, він самостійно використовує лише на цілі та в межах, визначених відповідною сільською радою.

Зазначена вимога не поширюється на кошти сільського комітету, отримані з позабюджетних джерел. Ці кошти використовуються з метою виконання визначених в Положенні завдань сільського комітету на підставі його власних рішень.

Матеріальна основа діяльності сільського комітету.

Матеріальною основою діяльності сільського комітету є майно, передане йому сільською радою в оперативне управління.

Право оперативного управління в цивільному праві розглядається як особливий різновид речових прав, воно характеризується такими специфічними рисами:

по-перше, за обсягом правомочностей це право значно поступається праву власності та праву повного господарського відання і в Україні, крім органів самоорганізації населення, його суб'єктами є казенні підприємства та установи; по-друге, майно, що перебуває в оперативному управлінні органу самоорганізації населення, може бути використане лише за цільовим призначенням, яке визначається відповідною місцевою радою. Цільове призначення цього майна закріплюється в Положенні про сільський комітет або в рішенні місцевої ради про наділення сільського комітету делегованими повноваженнями.

Сільський комітет як суб'єкт права оперативного управління здійснює право володіння, користування наданим йому відповідною сільською радою майном лише в межах та з метою, визначених цією радою. При цьому власник переданого сільському комітету майна не змінюється, воно залишається у комунальній власності територіальної громади, а від імені територіальної громади всі правомочності щодо володіння, користування та розпорядження, в тому числі й усі майнові операції, здійснюють органи місцевого самоврядування (ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"). Зокрема, відповідна місцева рада може вилучати майно, яке використовується органом самоорганізації населення не за цільовим призначенням або взагалі не використовується та розпоряджатися ним на власний розсуд.

Правовий режим комунального майна, що перебуває в оперативному управлінні сільського комітету, означає, що він не може відчужувати це майно або якщо й може, то лише з дозволу відповідної сільської ради.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. ТИПОВІ ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ, НЕОБХІДНИХ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ТА ЛЕГАЛІЗАЦІЇ СІЛЬСЬКИХ КОМІТЕТІВ

Зразок 1

ПРОТОКОЛ №_

зборів (конференції) жителів (делегатів) за місцем проживання

"__________" 201_ року

ПРИСУТНІ:

Учасники зборів жителів (за місцем проживання) в кількості (прописом)

осіб (список додається).

Запрошені:

__________________________________________;

__________________________________________;

__________________________________________.

ПОРЯДОК ДЕННИЙ:

1.Обрання голови зборів (конференції) та секретаря зборів (конференції)

жителів (за місцем проживання).

2.Обрання лічильної комісії.

3.Про легітимність зборів (конференції) жителів (за місцем проживання).

4.Затвердження порядку денного зборів (конференції) жителів (за місцем

проживання).

5.Про створення органу самоорганізації населення:

5.1.Ініціювання створення органу самоорганізації населення.

5.2.Назва органу самоорганізації населення.

5.3.Основні напрями діяльності органу самоорганізації населення.

5.4.Територія, в межах якої діятиме орган самоорганізації населення,

кількість населення.

5.5.Про легалізацію органу самоорганізації населення.

6. Обрання ініціативної групи для представлення інтересів жителів -

учасників зборів (конференції) у (сільській, селищній, міській) раді.

7. Про доручення ініціативній групі подати до (сільської, селищної,

міської тощо) ради заяву про ініціювання створення органу самоорганізації

населення.

1. Обрання голови зборів (конференції) та секретаря зборів (конференції)

жителів (за місцем проживання)

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

20

Голосували:

„за” –

„проти” –

„утримались” –

„не голосували” –

„всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

1. Обрати головою зборів (конференції):

Прізвище, ім’я,

по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

 

 

 

 

2. Обрати секретарем зборів (конференції):

Прізвище, ім’я,

по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

 

 

 

 

 

2. Обрання лічильної комісії

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” –

„проти” –

„утримались” –

„не голосували” –

„всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ: Обрати лічильну комісію у складі таких осіб:

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Про легітимність зборів (конференції) жителів (за місцем проживання)

СЛУХАЛИ:

1. На території (за місцем проживання) проживає на законних

підставах (зареєстровано за місцем проживання) всього жителів (кількість) осіб.

2. На території (за місцем проживання) проживає на законних

підставах (зареєстровано за місцем проживання) всього жителів, які досягли на

день проведення зборів 18 років і мають право голосу, (кількість) осіб.

3. У зборах (конференції) жителів (за місцем проживання) бере участь

(представлено) жителів, які досягли на день проведення зборів 18 років і мають

право голосу, (кількість) осіб.

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” –

„проти” –

„утримались” –

„не голосували” –

„всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

1. У зборах (конференції) жителів за місцем проживання бере участь

(представлено) не менше половини жителів (будинку №___; будинків №№____)

території (вулиці, вулиць кварталу, мікрорайону, населеного пункту тощо), що

на законних підставах тут проживають (зареєстровані за місцем проживання),

які досягли на день проведення зборів 18 років і мають право голосу.

2. Вважати збори (конференцію) жителів за місцем проживання

легітимними.

4. Затвердження порядку денного зборів (конференції) жителів (за місцем

проживання)

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” –

„проти” –

„утримались” –

„не голосували” –

„всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

Затвердити наступний порядок денний зборів (конференції) жителів за

місцем проживання:

1. Про створення органу самоорганізації населення:

Ініціювання створення органу самоорганізації населення.

Назва органу самоорганізації населення.

22

Основні напрями діяльності органу самоорганізації населення.

Територія, в межах якої діятиме орган самоорганізації населення,

кількість населення.

Про легалізацію органу самоорганізації населення.

2. Обрання ініціативної групи для представлення інтересів жителів –

учасників зборів (конференції) у (сільській, селищній, міській) раді.

3. Про доручення ініціативній групі подати до (сільської, селищної,

міської) ради заяву про ініціювання створення органу місцевого

самоврядування.

5. Про створення органу самоорганізації населення:

5.1. Ініціювання створення органу самоорганізації населення

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” –

„проти” –

„утримались” –

„не голосували” –

„всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

Ініціювати створення органу самоорганізації населення.

5.2. Назва органу самоорганізації населення

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” –

„проти” –

„утримались” –

„не голосували” –

„всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

23

УХВАЛИЛИ:

Органу самоорганізації населення дати таку назву:

Орган самоорганізації населення – (будинковий, вуличний, квартальний,

селищний, сільський тощо) „(назва)”

5.3 Основні напрями діяльності органу самоорганізації населення

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” – „утримались” –

„проти” – „не голосували” –

„всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

Основні напрями діяльності органу самоорганізації населення такі:

1.

2.

...

5.4. Територія, в межах якої діятиме орган самоорганізації населення,

кількість населення

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” – „Утримались” –

„проти” – „Не голосували” –

„Всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

1. Територія, в межах якої діятиме орган самоорганізації населення така:

(вказати будинки, вулиці, населені пункти тощо).

2. Кількість населення на території діяльності органу самоорганізації

населення: всього (кількість прописом) жителів.

24

5.5. Про легалізацію органу самоорганізації населення

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” – „утримались” –

„проти” – „не голосували” –

„всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

Легалізацію органу самоорганізації населення здійснити шляхом його

реєстрації з набуттям статусу юридичної особи (повідомлення про заснування

без статусу юридичної особи).

6. Обрання ініціативної групи для представлення інтересів жителів -

учасників зборів (конференції) у (сільській, селищній, міській) раді

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” – „утримались” –

„проти” – „не голосували” –

„всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

1. Обрати ініціативну групу, члени якої будуть представляти інтереси

жителів - учасників зборів (конференції) у (міській, районній, сільській тощо)

раді у кількості (кількість прописом) осіб.

2. Обрати склад ініціативної групи, персонально:

 

п/п

Прізвище, ім’я,по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

1.

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Про доручення ініціативній групі подати до (міської, районної,

сільської тощо) ради заяву про ініціювання створення органу самоорганізації

населення

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” –

„проти” –

„Утримались” –

„Не голосували” –

„Всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

Доручити ініціативній групі подати до (міської, районної, сільської) ради

заяву про ініціювання органу самоорганізації населення та надання дозволу на

створення органу самоорганізації населення (будинковий, вуличний,

квартальний комітет, комітет мікрорайону, сільський комітет тощо) „(назва)”

Голова зборів (конференції),

жителів за місцем проживання ________________ (Прізвище, ініціали)

(підпис)

Секретар зборів (конференції) ________________(Прізвище, ініціали)

(підпис)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зразок 2

Протокол

зборів жителів села по обранню представників для участі у конференціях

щодо створення органу самоорганізації населення-сільського комітету в

селі ______

„__”_______201__ року                                                          село _____________

Присутні: жителі села _________ ( вулиці ________________________ ) в

кількості ___________осіб (список додається).

Запрошені: ______________________________

______________________________

Питання порядку денного:

1. Обрання голови та секретаря зборів.

2. Обрання представників жителів села для участі у конференції щодо

ініціювання створення органу самоорганізації населення та представлення на

ній інтересів учасників зборів та для участі та представленні інтересів

учасників зборів у конференції щодо обрання складу сільського комітету та

затвердження Положення про сільський комітет.

1. Обрання голови та секретаря зборів.

Слухали:

_____________ відкрив збори та запропонував обрати головою зборів

___________________ та секретарем зборів _________________.

Голосували :

„за” –

„проти” –

„утримались” –

„не голосували” –

Ухвалили :

1. Обрати головою зборів:

Прізвище, ім’я,

по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

 

 

 

 

 

2. Обрати секретарем зборів:

Прізвище, ім’я,

по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

 

 

 

 

2. Обрання представників жителів села для участі у конференції щодо

ініціювання створення органу самоорганізації населення та представлення на

ній інтересів учасників зборів та для участі та представленні інтересів

учасників зборів у конференції щодо обрання складу сільського комітету та

затвердження Положення про сільський комітет .

Слухали:

Виступили:

Голосували:

„за” –

„проти” –

„утримались” –

„не голосували” –

Ухвалили :

Обрати представниками, що будуть представляти інтереси жителів – учасників

зборів на конференції по ініціюванню створення органу самоорганізації

населення села та конференції щодо обрання складу сільського комітету та

затвердження Положення про сільський комітет ______ _______осіб, а саме:

Прізвище, ім’я,по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

та доручити даним представникам зборів голосувати на конференції щодо

питань ініціювання створення органу самоорганізації населення, визначення

назви, основних напрямків діяльності, території діяльності сільського комітету, способу легалізації сільського комітету, обрання ініціативної групи для представлення інтересів учасників зборів у сільській раді, доручення

ініціативній групі подати заяву до сільської ради про надання дозволу на

створення сільського комітету, обрання голови та складу сільського комітету,

затвердження Положення про сільський комітет, обрання уповноважених

представників для проведення легалізації сільського комітету та

організаційних питань проведення конференцій.

Голова зборів _________________

Секретар зборів ________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зразок 3

Список учасників (делегатів) зборів (конференції) жителів (за місцем

проживання)

«__»_________ 201_ р.

______________________________________________________

(село, селище, місто)

Прізвище, ім’я,по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

1.

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

Примітка: В колонці «Рік народження» для жителів, яким у поточному році

виповнилось 18 років, вказується і дата народження.

Голова зборів                              _______________

(прізвище, ініціали)                                        (підпис)

Секретар зборів                          _______________

(прізвище, ініціали)                                       (підпис)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зразок 4

Сільська (селищна, міська) рада __________

______________________________________

Ініціативної групи по створенню органу

самоорганізації населення (будинкового,

вуличного, квартального комітету, комітету

мікрорайону, сільського, селищного міського)

(назва комітету).

ЗАЯВА

про створення органу самоорганізації населення

Відповідно до Закону України "Про органи самоорганізації населення",

враховуючи рішення зборів (конференції) жителів (за місцем проживання) від «__»__________201__ року по ініціюванню створення органу самоорганізації населення, просимо надати дозвіл на створення (назва) комітету в межах (вказати територію, в межах якої створений орган самоорганізації населення).

Додатки:

1. Протокол зборів (конференції) жителів (за місцем проживання) від

«__»_______ 201_ року по ініціюванню створення (назва) комітету.

2. Список учасників зборів (конференції) жителів (за місцем проживання)

по ініціюванню створення (назва) комітету.

Ініціативна група:

Прізвище, ім’я,по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

1.

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зразок 5

__________________________________________________________

(назва ради) сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада

Рішення

„__”___________ 201_ р.                                                  № __________________

Про створення органу самоорганізації

населення _______________________

(назва)

Згідно ст.14 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.9

Закону України "Про органи самоорганізації населення", враховуючи

ініціювання жителів відповідної території _________________ рада вирішила:                                                                             (назва ради)

1. Надати дозвіл на створення органу самоорганізації населення -

(назва) комітету.

2. Визначити такі основні напрями діяльності (назва) комітету:

 представництво та захист інтересів жителів (за місцем проживання);

 сприяння органам державної влади, органам місцевого самоврядування,

їх посадовим особам по виконанню функцій та повноважень, що

спрямовані на задоволення потреб жителів (за місцем проживання);

 залучення жителів (за місцем проживання) до участі у здійсненні завдань

та функцій місцевого самоврядування;

 надання органам самоорганізації населення громадських послуг жителям

(за місцем проживання).

3. Надати (назва) комітету такі повноваження:

1) представляти разом з депутатами інтереси жителів (будинку,

вулиці, мікрорайону, села, селища, міста) у (відповідній місцевій) раді та

її органах, місцевих органах виконавчої влади;

2) сприяти додержанню Конституції та законів України, реалізації

актів Президента України та органів виконавчої влади, рішень місцевих

рад та їх виконавчих органів, розпоряджень (сільського, селищного,

міського голови, голови районної у місті у разі її створення) ради, рішень,

прийнятих місцевими референдумами;

3) вносити у встановленому порядку пропозиції до проектів місцевих

програм соціально-економічного і культурного розвитку відповідних

адміністративно-територіальних одиниць та проектів місцевих бюджетів;

4) організовувати на добровільних засадах участь населення у

здійсненні заходів щодо охорони навколишнього природного

середовища, проведення робіт з благоустрою, озеленення та утримання в

31

належному стані садиб, дворів, вулиць, площ, парків, кладовищ,

братських могил, обладнанні дитячих і спортивних майданчиків, кімнат

дитячої творчості, клубів за інтересами тощо; з цією метою можуть

створюватися тимчасові або постійні бригади, використовуватися інші

форми залучення населення;

5) організовувати на добровільних засадах участь населення у

здійсненні заходів щодо охорони пам'яток історії та культури, ліквідації

наслідків стихійного лиха, будівництві і ремонті шляхів, тротуарів,

комунальних мереж, об'єктів загального користування із дотриманням

встановленого законодавством порядку проведення таких робіт;

6) здійснювати контроль за якістю надаваних громадянам, які

проживають у жилих будинках на території (назва) комітету, житлово-

комунальних послуг та за якістю проведених у зазначених жилих

будинках ремонтних робіт;

7) надавати допомогу навчальним закладам, закладам та організаціям

культури, фізичної культури і спорту у проведенні культурно-освітньої,

спортивно-оздоровчої та виховної роботи серед населення, розвитку

художньої творчості, фізичної культури і спорту; сприяти збереженню

культурної спадщини, традицій народної культури, охороні пам'яток

історії та культури, впровадженню в побут нових обрядів;

8) організовувати допомогу громадянам похилого віку, інвалідам,

сім'ям загиблих воїнів, партизанів та військовослужбовців,

малозабезпеченим та багатодітним сім'ям, а також самотнім громадянам,

дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, вносити

пропозиції з цих питань до органів місцевого самоврядування;

9) надавати необхідну допомогу органам пожежного нагляду в

здійсненні протипожежних заходів, організовувати вивчення населенням

правил пожежної безпеки, брати участь у здійсненні громадського

контролю за додержанням вимог пожежної безпеки;

10) сприяти відповідно до законодавства правоохоронним органам у

забезпеченні ними охорони громадського порядку;

11) розглядати звернення громадян, вести прийом громадян;

12) вести облік громадян за віком, місцем роботи чи навчання, які

мешкають у межах території діяльності (назва) комітету;

13) сприяти депутатам (відповідної місцевої ради) в організації їх

зустрічей з виборцями, прийому громадян і проведенні іншої роботи у

виборчих округах;

14) інформувати громадян про діяльність (назва) комітету,

організовувати обговорення проектів його рішень з найважливіших

питань.

4. Визначити територію, в межах якої діятиме (назва) комітет – територію

(назва).

5. Рішення набирає чинності з дня прийняття.

___________ голова

 

 

 

 

 

 

Зразок 6

ПРОТОКОЛ № _

зборів (конференції) жителів (делегатів)

(за місцем проживання)

"___" ___________ 201_ року

ПРИСУТНІ:

Учасники зборів жителів (за місцем проживання) в кількості (вказати

кількість) осіб (список додається).

Запрошені:

__________________________________________;

__________________________________________;

___________________________________________.

ПОРЯДОК ДЕННИЙ:

1. Обрання голови зборів (конференції) та секретаря зборів

(конференції)

жителів (за місцем проживання).

2. Обрання лічильної комісії.

3. Про легітимність зборів (конференції) жителів (за місцем

проживання).

4. Затвердження порядку денного зборів (конференції) жителів (за

місцем проживання).

5. Затвердження кількісного складу (назва) комітету.

6. Обрання голови (назва) комітету.

7. Обрання (назва) комітету.

8. Надання згоди на обрання заступників, секретаря (назва) комітету

новообраним (назва) комітетом.

9. Затвердження Положення про (назва) комітет.

10. Обрання уповноважених представників для проведення легалізації

(назва) комітету.

1. Обрання голови зборів та секретаря зборів жителів (за місцем

проживання)

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

33

Голосували:

„за” –

„проти” –

„Утримались” –

„Не голосували” –

„Всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

2. Обрати головою зборів:

Прізвище, ім’я,по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

 

 

 

 

3. Обрати секретарем зборів:

Прізвище, ім’я,по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

 

 

 

 

2. Обрання лічильної комісії

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” –

„проти” –

„Утримались” –

„Не голосували” –

„Всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ: Обрати лічильну комісію у складі таких осіб:

____________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Про легітимність зборів (конференції) жителів (за місцем проживання)

Слухали:

4. На території (за місцем проживання) проживає на законних

підставах (зареєстровано за місцем проживання) всього жителів (вказати

кількість) осіб.

5. На території (за місцем проживання) проживає на законних

підставах (зареєстровано за місцем проживання) всього жителів, які досягли на

день проведення зборів 18 років і мають право голосу, (вказати кількість) осіб.

6. У зборах (конференції) жителів за місцем проживання бере участь

(представлено) жителів, які досягли на день проведення зборів 18 років і мають

право голосу, (вказати кількість) осіб.

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” –

„проти” –

„Утримались” –

„Не голосували” –

„Всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

1. У зборах (конференції) жителів за місцем проживання бере участь

(представлено) не менше половини жителів (будинку №___; будинків №№____)

території (вулиці, вулиць кварталу, мікрорайону, населеного пункту тощо), що

на законних підставах тут проживають (зареєстровані за місцем проживання),

які досягли на день проведення зборів 18 років і мають право голосу.

2. Вважати збори (конференцію) жителів за місцем проживання

легітимними.

4. Затвердження порядку денного зборів жителів (за місцем проживання)

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” –

„проти” –

„Утримались” –

„Не голосували” –

„Всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

35

УХВАЛИЛИ:

Затвердити наступний порядок денний зборів:

1. Затвердження кількісного складу (назва) комітету.

2. Обрання голови (назва) комітету.

3. Обрання членів (назва) комітету.

4. Надання згоди на обрання заступників, секретаря (назва) комітету

новообраним (назва) комітетом.

5. Затвердження Положення про (назва) комітет.

6. Обрання уповноважених представників для проведення легалізації

(назва) комітету.

5. Затвердження кількісного складу (назва) комітету

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” –

„проти” –

„Утримались” –

„Не голосували” –

„Всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

1. Затвердити склад (назва) комітету у кількості (вказати прописом)

чоловік.

6. Обрання голови (назва) комітету

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували __________шляхом таємного голосування.

Заслухали голову лічильної комісії, який доповів про результати голосування, а

саме:

За ____________________ - ________голосів.

За ____________________ - ________голосів.

УХВАЛИЛИ:

1.Обрати головою (назва) комітету:

Прізвище, ім’я,по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

 

 

 

 

7. Обрання членів (назва) комітету

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували шляхом таємного голосування.

Заслухали голову лічильної комісії, який доповів про результати голосування, а

саме:

За ____________________ - ________голосів.

За ____________________ - ________голосів.

За ____________________ - ________голосів.

УХВАЛИЛИ:

1. Обрати до складу (назва) комітету:

Прізвище, ім’я,по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

8. Надання згоди на обрання заступників, секретаря (назва) комітету

новообраним (назва) комітетом.

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” –                                               „Утримались” –

„проти” –                                          „Не голосували” –

„Всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

1. Надати згоду новообраному (назва) комітету обрати зі свого складу

заступників, секретаря (назва) комітету.

9. Про затвердження Положення про (назва) комітет

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

Голосували:

„за” – „Утримались” –

„проти” – „Не голосували” –

„Всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

1. Затвердити Положення про (назва) комітет (додається).

10. Обрання уповноважених представників для проведення легалізації

(назва) комітету

Слухали:

1.

2.

...

Виступили:

1.

2.

...

38

Голосували:

„за” –

„проти” –

„Утримались” –

„Не голосували” –

„Всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

УХВАЛИЛИ:

1. Обрати уповноважених представників для проведення реєстрації

(назва) комітету:

Прізвище, ім’я,по батькові

Рік

народження

Серія і №

паспорта

Домашня адреса

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

Голова зборів _____________________

Секретар зборів _____________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зразок 7

"ЗАРЕЄСТРОВАНО"                                                                "ЗАТВЕРДЖЕНО"

Рішенням виконавчого комітету          загальними зборами жителів (за місцем

_____________________ сільської       проживання)

ради                                                         протокол №______

№____ від „__”_________201_р.          від "__" _________ 201_ року

____________________________         Голова зборів ___________

 

ПОЛОЖЕННЯ

(типове)

про (назва) комітет

«__»__________ 201_ рік

1. Загальні положення

1.1.(Назва) комітет діє на підставі Конституції України, Закону України „Про

органи самоорганізації населення”, інших законів України, актів Президента

України, Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів

виконавчої влади, рішень відповідних органів місцевого самоврядування,

розпоряджень сільського голови ради, виданих у межах своїх повноважень,

цього положення, рішень зборів (конференції) жителів (за місцем проживання),

які його обрали.

1.2. Назва органу самоорганізації населення – (назва) комітет.

1.3. Юридична адреса: ______________________________________________.

1.4. (Назва) комітет є юридичною особою, що створений в порядку,

визначеному чинним законодавством, має самостійний баланс, рахунки у

банківських установах, круглу печатку, бланки, іншу атрибутику юридичної

особи, може від свого імені укладати договори.

1.5. (Назва) комітет діє в межах території (за місцем проживання жителів

відповідної території).

2.Основні принципи, повноваження, завдання та напрямки діяльності

2.1. Організація та діяльність (назва) комітету ґрунтуються на принципах:

1) законності;

2) гласності;

3) добровільності щодо взяття окремих повноважень (місцевої) ради;

4) територіальності;

5) виборності;

6) підзвітності, підконтрольності та відповідальності перед відповідними

радами;

7) підзвітності, підконтрольності та відповідальності перед жителями, які

обрали (назва) комітет;

8) фінансової та організаційної самостійності.

2.2. Основними завданнями (назва) комітету є:

1) створення умов для участі жителів (відповідної території) у вирішенні

питань місцевого значення в межах Конституції і законів України;

2) задоволення соціальних, культурних, побутових та інших потреб

жителів шляхом сприяння у наданні їм відповідних послуг;

3) участь у реалізації соціально-економічного, культурного розвитку

відповідної території, інших місцевих програм.

2.3. Основні напрямки діяльності (назва) комітету:

2.3.1. представництво та захист інтересів жителів (відповідної території);

2.3.2. сприяння органам державної влади, органам місцевого

самоврядування, їх посадовим особам по виконанню функцій та

повноважень, що спрямовані на задоволення потреб жителів (відповідної

території);

2.3.3. залучення жителів (відповідної території) до участі у здійсненні

завдань та функцій місцевого самоврядування;

2.3.4. надання (назва) комітетом громадських послуг жителям

(відповідної території).

2.4. (Назва) комітет наділений такими повноваження:

1) представляти разом з депутатами інтереси жителів (будинку, вулиці,

мікрорайону, села, селища, міста у відповідній місцевій раді) та її

органах, місцевих органах виконавчої влади;

2) сприяти додержанню Конституції та законів України, реалізації актів

Президента України та органів виконавчої влади, рішень (місцевої) ради

та її виконавчого органу, розпоряджень (сільського, селищного, міського

голови, голови районної у місті у разі її створення), рішень, прийнятих

місцевими референдумами;

3) вносити у встановленому порядку пропозиції до проектів місцевих

програм соціально-економічного і культурного розвитку відповідних

адміністративно-територіальних одиниць та проектів місцевих бюджетів;

4) організовувати на добровільних засадах участь населення у здійсненні

заходів щодо охорони навколишнього природного середовища,

проведення робіт з благоустрою, озеленення та утримання в належному

стані садиб, дворів, вулиць, площ, парків, кладовищ, братських могил,

обладнанні дитячих і спортивних майданчиків, кімнат дитячої творчості,

клубів за інтересами тощо; з цією метою можуть створюватися тимчасові

або постійні бригади, використовуватися інші форми залучення

населення;

5) організовувати на добровільних засадах участь населення у здійсненні

заходів щодо охорони пам'яток історії та культури, ліквідації наслідків

стихійного лиха, будівництві і ремонті шляхів, тротуарів, комунальних

мереж, об'єктів загального користування із дотриманням встановленого

законодавством порядку проведення таких робіт;

6) здійснювати контроль за якістю надаваних громадянам, які

проживають у жилих будинках на території діяльності (назва) комітету,

житлово-комунальних послуг та за якістю проведених у зазначених

жилих будинках ремонтних робіт;

7) надавати допомогу навчальним закладам, закладам та організаціям

культури, фізичної культури і спорту у проведенні культурно-освітньої,

спортивно-оздоровчої та виховної роботи серед населення, розвитку

художньої творчості, фізичної культури і спорту; сприяти збереженню

культурної спадщини, традицій народної культури, охороні пам'яток

історії та культури, впровадженню в побут нових обрядів;

8) організовувати допомогу громадянам похилого віку, інвалідам, сім'ям

загиблих воїнів, партизанів та військовослужбовців, малозабезпеченим та

багатодітним сім'ям, а також самотнім громадянам, дітям-сиротам та

дітям, позбавленим батьківського піклування, вносити пропозиції з цих

питань до органів місцевого самоврядування;

9) надавати необхідну допомогу органам пожежного нагляду в здійсненні

протипожежних заходів, організовувати вивчення населенням правил

пожежної безпеки, брати участь у здійсненні громадського контролю за

додержанням вимог пожежної безпеки;

10) сприяти відповідно до законодавства правоохоронним органам у

забезпеченні ними охорони громадського порядку;

11) розглядати звернення громадян, вести прийом громадян;

12) вести облік громадян за віком, місцем роботи чи навчання, які

мешкають у межах території діяльності (назва) комітету;

13) сприяти депутатам відповідних місцевих рад в організації їх зустрічей

з виборцями, прийому громадян і проведенні іншої роботи у виборчих

округах;

14) інформувати громадян про діяльність (назва) комітету, організовувати

обговорення проектів його рішень з найважливіших питань.

3. Права та обов’язки членів (назва) комітету

3.1. Голова (назва) комітету:

1) організовує роботу цього органу;

2) скликає і проводить його засідання;

3) організовує виконання рішень сільського комітету;

4) є розпорядником коштів, підписує рішення та інші документи (назва)

комітету;

5) представляє цей орган у відносинах з фізичними і юридичними

особами;

6) виконує доручення (назва) комітету;

7) здійснює інші повноваження надані йому рішенням загальних зборів.

У разі відсутності керівника (назва) комітету або неможливості

виконання ним своїх обов'язків з інших причин його повноваження виконує

заступник керівника або секретар в порядку і межах, передбачених цим

Положенням.

3.2. Секретар (назва) комітету:

1) організовує підготовку засідання (назва) комітету та питань, що

виносяться на його розгляд;

2) забезпечує ведення діловодства;

3) забезпечує своєчасне доведення до відповідних підприємств, установ

та організацій і фізичних осіб рішень (назва) комітету;

4) контролює виконання рішень (назва) комітету.

У разі відсутності керівника (назва) комітету та його заступника або

неможливості виконання ними своїх обов'язків з інших причин повноваження

керівника цього органу в порядку і межах, передбачених Положенням, виконує

секретар.

3.3. Заступник голови (назва) комітету:

3.3.1. Виконує повноваження голови у разі його відсутності або

неможливості виконання ним своїх обов'язків з інших причин та доручення

сільського комітету.

4. Порядок роботи та строк повноважень

4.1. Організація роботи (назва) комітету:

4.1.1. Формою роботи (назва) комітету є засідання.

4.1.2. Засідання (назва) комітету скликаються його керівником або

заступником керівника в міру необхідності, але не рідше одного разу на

квартал.

4.1.3. Позачергове засідання (назва) комітету скликається головою або

його заступником на вимогу не менше, як третини членів (назва)

комітету.

4.1.4. Засідання (назва) комітету є правомочним, якщо в ньому бере

участь більше половини його загального складу.

4.1.5. Про час та місце засідання члени (назва) комітету повідомляються

секретарем (назва) комітету не пізніше, ніж за три дні.

4.1.6. Рішення (назва) комітету вважається прийнятим, якщо за нього

проголосувало не менше половини загального складу.

4.1.7. Для забезпечення роботи за рішенням (назва) комітету можуть

створюватись комісії, робочі групи, інші свої органи.

4.2. (Назва) комітет обирається терміном на строк повноважень

(відповідної) ради.

43

5. Порядок використання коштів

5.1. Формування коштів та майна (назва) комітету:

1) кошти відповідного місцевого бюджету, які надаються йому (назва)

радою для здійснення наданих (назва) комітету делегованих

повноважень;

2) добровільні внески фізичних і юридичних осіб;

3) інші надходження, не заборонені законодавством.

5.2. (Назва) комітет самостійно використовує фінансові ресурси:

1) отримані з місцевого бюджету, на цілі та в межах, визначених

відповідною радою;

2) отримані з інших джерел не заборонених законом – відповідно до

завдань та напрямків діяльності.

5.3. Контроль за фінансовою діяльністю (назва) комітету в межах своїх

повноважень здійснюють:

1) (Назва) рада та її виконавчі органи;

2) виконавчий комітет, який здійснив реєстрацію (назва) комітету;

3) збори (конференція) жителів за місцем проживання;

4) органи державної влади.

6. Порядок припинення діяльності (назва) комітету

6.1. Повноваження (назва) комітету можуть бути достроково припинені у разі:

1) невиконання рішень (назва) ради, її виконавчого комітету - за

рішенням (назва) ради, яка дала дозвіл на його створення:

2) невиконання рішень зборів (конференції) жителів за місцем

проживання або невиконання своїх повноважень, а також саморозпуску -

за рішенням зборів (конференції) жителів за місцем проживання;

3) порушення Конституції і законів України, інших актів законодавства -

за рішенням суду.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зразок 8

Відомості

про керівний склад _______ (назва) комітету

Прізвище, ім’я,по батькові

Дата

народження

Місце проживання, телефон

Місце роботи, посада

Посада в ОСН

1.

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зразок 9

Виконавчий комітет (сільської, селищної,

міської) ради уповноважених представників

жителів (будинкового, вуличного,

квартального комітету, комітету мікрорайону,

сільського, селищного комітету) (назва)

ПОВІДОМЛЕННЯ

про заснування (назва органу самоорганізації населення)

Відповідно до Закону України "Про органи самоорганізації

населення", враховуючи рішення зборів (конференції) жителів за місцем

проживання (від "__" _________ 201_ року) по створенню органу

самоорганізації населення, повідомляємо Вас про заснування на території

____________________________________________________________________

(вказати населений пункт, мікрорайон, квартал, вулицю, будинок)

Органу самоорганізації населення _______________________________________

(вказати назву органу самоврядування)

Голова загальних зборів

(конференції) жителів _____________

Секретар загальних зборів

(конференції) жителів _____________

 

 

 

 

Додатки:

1. Протокол зборів (конференції) жителів за місцем проживання з рішенням

про обрання членів органу самоорганізації населення і його персональний

склад та про затвердження Положення про відповідний орган.

2. Положення про відповідний орган самоорганізації населення,

затверджене зборами (конференцією) жителів за місцем проживання, у разі

його прийняття.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зразок 10

Виконавчий комітет (сільської, селищної,

міської) ради уповноважених представників

жителів (будинкового, вуличного,

квартального комітету, комітету мікрорайону,

сільського, селищного комітету) (назва

комітету).

ЗАЯВА

про реєстрацію (легалізацію) органу самоорганізації населення

Керуючись статтею 140 Конституції України, Законом України "Про

місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про органи

самоорганізації населення", а також враховуючи рішення загальних зборів

(конференції) жителів

__________________________________________________________

(вказується територіальна одиниця або утворення, де проводилися збори (конференція), будинок,

вулиця, квартал, мікрорайон, населений пункт)

від "___"_________201_ року про створення органу самоорганізації населення

та рішення _________________ ради про надання дозволу на створення

відповідного органу самоорганізації населення № ____ від "__"___________

201_ року просимо зареєструвати орган самоорганізації населення який

утворюється в формі

_______________________________________________________________

(будинкового, вуличного, квартального комітету, комітету мікрорайону, сільського, селищного

комітету тощо)

уповноважені зборами (конференцією) жителів за місцем проживання

представники:

(П.І.Б.)

__________________ (підпис)

(П.І.Б.)

__________________ (підпис)

(П.І.Б.)

__________________ (підпис)

Додатки:

1) копія рішення місцевої ради про надання дозволу на створення

відповідного органу самоорганізації населення;

2) протокол зборів (конференції) жителів за місцем проживання з

рішеннями:

- про обрання членів органу самоорганізації населення та його персональний

склад;

- про затвердження Положення про орган самоорганізації населення;

- про обрання уповноважених представників для проведення реєстрації

органу самоорганізації населення;

3) Положення про відповідний орган самоорганізації населення,

затверджене зборами (конференцією) жителів за місцем проживання - у двох

примірниках;

4) список персонального складу членів органу самоорганізації населення

із зазначенням прізвищ, імені та по батькові, дати народження, місця

проживання;

5) письмова згода фізичної або юридичної особи про надання адреси

органу самоорганізації населення (місцезнаходження органу самоорганізації

населення) - за необхідності.

6) копія договору, що передбачає передачу представникові у власність

або користування приміщення, частини приміщення, оформленим згідно

чинного законодавства - за необхідності.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зразок 11

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ _________ (МІСЦЕВОЇ) РАДИ

СВІДОЦТВО

про реєстрацію органу самоорганізації населення

№ ______                                                                          "__"___________ 201_ р.

Назва органу - __________________________________________________

(вказується назва органу згідно до протоколу зборів і Положення)

Вид органу самоорганізації населення -_____________________________

__________________________________________________________________

(будинковий, вуличний, квартальний комітет, комітет мікрорайону, сільський, селищний комітет)

Юридична адреса органу:________________________________________

_________________________________________________________________

Територія, на яку розповсюджується діяльність органу: _______________

_________________________________________________________________

__________________________________________________________________

М.П. __________________ (П.І.Б.)

(підпис голови місцевої ради)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зразок 12

ПРОТОКОЛ №_

лічильної комісії зборів (конференції) жителів

(за місцем проживання)

„___”___________201_ року

ПРИСУТНІ:

Лічильна комісія у складі:

1._________________________________________________;

2._________________________________________________;

3._________________________________________________.

ПОРЯДОК ДЕННИЙ:

1. Обрання голови лічильної комісії.

2. Обрання секретаря лічильної комісії.

1. Обрання голови лічильної комісії

Слухали:

1.

...

Виступили:

1.

...

Голосували:

„за” – „проти” –

„Утримались” – „Не голосували” –

УХВАЛИЛИ:

Обрати головою лічильної комісії ________________________.

2. Обрання секретаря лічильної комісії.

Слухали:

1.

...

Виступили:

1.

...

Голосували:

„за” – „проти” –

„Утримались” – „Не голосували” –

УХВАЛИЛИ:

Обрати секретарем лічильної комісії ________________________.

Голова лічильної комісії _________

Секретар лічильної комісії _________

Зразок 13

ПРОТОКОЛ №_

лічильної комісії зборів жителів ______________ .

_____________                                                   „___”_______________201_ року

Лічильна комісія в складі голови ______________________________ та членів

____________________________________________________________________________________________________________________________________.

підрахувавши результати голосування по питанню порядку денного зборів

(конференції)про____________________________________________________

__________________________________________________________________.

встановила :

Питання , що ставилось на голосування:

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.

Результати голосування:

„за” –

„проти” –

„утримались” –

„не голосували” –

„всього було присутніх жителів підчас даного голосування” –

Рішення прийнято.

Голова лічильної комісії _________

Секретар лічильної комісії _________

Зразок 14

Бюлетень по виборах голови (назва) комітету

«__»__________201_р.

______________________________________________

(село, селище, місто)

 

 

 

п/п

Призвіще, ім’я, по батькові, рік народження

кандидата на посаду голови комітету

 

Відмітка про

волевиявлення

 

1.

 

 

2.

 

 

3.

 

 

 

 

Не підтримую жодного з кандидатів

 

 

Голова лічильної комісії _______________________

(ПІБ, підпис)

Секретар лічильної комісії _______________________

(ПІБ, підпис)

Члени лічильної комісії _______________________

(ПІБ, підпис)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зразок 15

Бюлетень по виборах членів (назва) комітету

«__»__________201_р.

_________________________________________________________

(село, селище, місто)

п/п

Призвіще, ім’я, по батькові, рік народження

кандидата на посаду голови комітету

 

Відмітка про

волевиявлення

 

1.

 

 

2.

 

 

3.

 

 

 

 

Не підтримую жодного з кандидатів

 

Голова лічильної комісії _______________________

(ПІБ, підпис)

Секретар лічильної комісії _______________________

(ПІБ, підпис)

Члени лічильної комісії ______________________

(ПІБ, підпис)

ЗМІСТ

1. Порядок створення сільських комітетів………………… 3

2. Повноваження сільських комітетів ……………………... 12

3. Фінансово-економічні основи діяльності сільського

комітету ………………………………………………………15

4. Типові зразки документів, необхідних для створення та

легалізації сільських комітетів …………….………………18

2

Практичний посібник

про Порядок створення та легалізації

органів самоорганізації населення

на території Кіровоградської області

Підготовлено відділом інформаційно-аналітичної роботи та взаємодії

органами місцевого самоврядування Кіровоградської обласної ради

Автори - упорядники:

начальник відділу інформаційно-аналітичної роботи та взаємодії

органами місцевого самоврядування виконавчого апарату

Кіровоградської обласної ради - Тимофієва Н.В.

заступник начальника відділу інформаційно-аналітичної роботи та

взаємодії органами місцевого самоврядування виконавчого апарату

Кіровоградської обласної ради – Шевченко О.А.

завідувач сектору інформаційного забезпечення відділу інформаційно-

аналітичної роботи та взаємодії органами місцевого самоврядування

виконавчого апарату Кіровоградської обласної ради - Абрамова О.В

головний спеціаліст відділу інформаційно-аналітичної роботи та

взаємодії органами місцевого самоврядування виконавчого апарату

Кіровоградської обласної ради – Скворцов Д.В.

Серія практичних посібників:

“На допомогу органам місцевого самоврядування”

Кіровоградська обласна

пл. Кірова, 1, м. Кіровоград, Україна, 25022

Телефони: (0522) 24-28-81, 24-16-39

Електронна адреса: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.oblrada.kirovograd.ua__

Останні новини

  • Підготовка до роковин Чорнобильської катастрофи.
  • Оголошено конкурс "Кращі практики місцевого самоврядування"
  • Привітання зі святом Великодня!
  • Навчання з питань децентралізації
  • Нарада з депутатами міської ради, головами сільських рад району

До уваги громадян

Офіс реформ