Безоплатна правова допомога – на захисті індивідуальних прав громадян

З 1 липня 2015 року сто місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги відкриють свої двері для жителів місцевих громад у всіх регіонах України.

Місцеві центри забезпечують доступ до безоплатної правової допомоги у цивільному та адміністративному процесах для цілої низки соціально незахищених категорій громадян, таких як: малозабезпеченим (особам, чий сукупний сімейний дохід не перевищує прожиткового мінімуму), учасникам бойових дій ( у тому числі, це6 стосується учасників АТО із відповідним статусом, та членів сімей загиблих), дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, біженцям, та ін. Усім цим незахищеним категоріям осіб будуть надаватися послуги адвокатів для представництва їх інтересів у цивільних та адміністративних судових справах, а також потерпілим і свідкам у кримінальних провадженнях, якщо вони належать до категорій, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, як це визначено ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

Особа, яка потребує представництва своїх інтересів у суді, та не має достатніх фінансових мо жливостей для здійснення цього представництва, матиме змогу звернутися до центру та отримати допомогу кваліфікованого захисника – адвоката – який надаватиме свої послуги безоплатно для клієнта. Послуги адвоката оплачує держава.

Підставою для відкриття центрів є конституційне право кожного на захист безоплатно, у випадках передбачених законом. Окрім національного законодавства таке право закріплено й у цілій низці міжнародних зобов’язань України, таких, зокрема, як Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. Завдання місцевих центрів – забезпечення цього права.

З 1 липня відкрито центри з  надання безоплатної вторинної правової допомоги – у Кіровограді та Голованівську , які обслуговуватимуть Долинський, Кіровоградський, Компаніївський, Новгородківський, Новомиргородський, Устинівський райони та місто Кіровоград, і Бобринецький, Вільшанський, Гайворонський, Голованівський , Добровеличківський, Маловисківський, Новоархангельський, Новоукраїнський та Ульяновський райони – відповідно.

Крім того, як відомо, із 01 січня 2013 року в обласному центрі працює Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який протягом 2-х з половиною років забезпечує надання такої допомоги громадянам у кримінальному процесі – кожному затриманому, а також засудженим та підозрюваним, обвинуваченим особам, у кримінальних провадженнях щодо яких участь захисника є обов’язковою згідно норм Кримінального процесуального кодексу України.

Нові центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги

На виконання положень Закону України «Про безоплатну правову допомогу» Міністерством юстиції  України було створено 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які забезпечуватимуть організацію її надання у цивільному та адміністративному процесах із 1 липня 2015 року соціально незахищеним громадянам, серед яких: малозабезпечені особи, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, біженці, ветерани війни (в тому числі учасники АТО), члени сімей загиблих учасників бойових дій, реабілітовані особи та ін. відповідно до ст. 14 згаданого закону.

На території Кіровоградської області утворено 3 місцевих центра, кожен з яких буде охоплювати територію декількох районів або міст.

Кіровоградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, територіальна юрисдикція: м. Кіровоград, Долинський, Кіровоградський, Компаніївський, Новгродківський, Новомиргородський Устинівський райони. Адреса: м. Кіровоград, вул. Преображенська, 2. Графік роботи: понеділок-четвер з 8-00 до 17-00, п’ятниця   з 8-00 до 16-00, обід з 12-00 до 12-48. Директор: Батранюк Тетяна Леонідівна, тел. 095 876 6233.

Олександрійський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, територіальна юрисдикція: м. Олександрія: м. Світловодськ, м. Знам’янка, Знам’янський, Олександрійський, Олександрівський, Онуфріївський, Петровський, Світловодський райони. Адреса:  м. Олександрія, вул. Першотравнева, 18. Графік роботи:  понеділок-четвер з 8-00 до 17-00,  п’ятниця  з 8-00 до 16-00, обід з 12-00 до 12-48. Директор: Руденко Анатолій Миколайович, тел. 066 7220342.

Голованівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги           , територіальна юрисдикція: Бобринецький, Вільшанський, Гайворонський, Голованіський, ДобровелечківськийМаловисківський, Новоархангельський, Новоукраїнський, Ульяновський райони. Адреса: смт. Голованівськ, вул. Ціолковського, 1. Графік роботи: понеділок-четвер з 8-00 до 17-00,  п’ятниця  з 8-00 до 16-00, обід з 12-00 до 12-48. Директор: Рибак Ольга Василівна, тел. 067 1312816.